FOTOGRAFOVÁNÍ

WEBDESIGN

AFRICKÉ UMĚNÍ

CESTY

KONTAKT

FOTOSAFARI

ESHOP

BLOG

ALI HRDINOVÁ

HOME

Home     →      blog     →      Benro

Stativ jsem měla možnost plně vyzkoušet při akčnějším focení (a natáčení) zvířat v Zambii a Zimbabwe v říjnu 2018 a pohodlnějším a komfortnějším focení krajinek v Thajsku, v květnu 2019. Musím se upřímně přiznat, že mě velmi příjemně překvapil, což samo o sobě není překvapující, protože pochopitelně už při výběru jsem se soustředila na body, které preferuji (a poctivě je srovnávala s konkurencí).

Samotný stativ BENRO váží 1,8 kg, jeho tělo je vyrobené z uhlíkovéjho kompozitu. (Pro mě je to otázka života a smrti s každým gramem navíc, většinou si fotovýbavu vláčím odněkud někam osobně na svých zádech... A vzhledem k objektivu Sigma 150-600 o váze téměř 3 kg, jsem potřebovala vyšší nosnost, pevnost a stabilitu.)

Nohy stativu mají čtyři sekce, jsou reverzně sklápěcí, takže při maximální výšce stativu 170 cm je jeho transportní rozměr 62,5 cm. Jednu stativovou nohu lze využít jako monopod, má na sobě dokonce nataženou pěnovou izolaci pro vyšší komfort manipulace v zimě (nejen s monopodem, ale i s celým stativem). Stativ má v balení gumové koncovky nohou, které jsou šroubováním volně zaměnitelné za kovové špičky.

Stativ se dodává s transportní brašnou s popruhem, která je však sama o sobě další váhou navíc. Já jsem ho měla zabalený pouze v měkkém obalu, aby se mi hned nepoškrával :-), a připnutý k fotobatohu. A budu to tak praktikovat i nadále.

Zajímavá vyychytávka stativu je možnost udělat z monopodu opěrnou hůlku pří chůzi výměnou hlavy za přiloženou "dřevěnou čepičku". Zatím nevyzkoušeno :-).

Ke stativu jsem vybrala kulovou hlavu V1E s nosností 10 kg. Váha hlavy je kolem 400 g, výška 10 cm. Hlava je relativně malá, s panoramatickou stupnici 360 stupňů (čárky po 15 st.) a s výřezem 90 stupňů pro možnost focení na výšku. Má ovládání tření kulového čepu a integrovanou vodováhu. Hlava je kompatibilní s destičkami Arca-Swiss, jejich obrovská výhoda je, že podrží objektiv v drážkách i po povolení šroubu a lze ho vyndat pouze po povytažení šroubu. Člověk si na to lehko zvykne a tato funkce proti náhodnému vypadnutí foťáku je příjemnná.

 

Takže konkrétní postřehy a dojmy.

Stativ je poměrně pevný a tuhý a D5-tku s téměř 3kg Sigmou unese s elegancí a jistotou. Fotila jsem i v silném větru s bočními poryvy a snímky s plným zoomem jsou relativně ostré (v ostrém světle nebyly časy tak dlouhé). Stativ i hlava mají nostnost 10 kg, což v kontextu s celkovou váhou cca 2,2 kg není špatné, ale není to ani minimum, které lze pořídit, samozřejmě v jiných cenových relacích.
Zámky nohou mají dlouhou cestu k dotažení/povolení, při změně polohy to docela zdržuje.

Hlava V1E při otáčení objektivu při natáčení "drhne" a otřesy se přenáší do záběru (ovšem není to fotohlava).....

To znamená, že bude potřeba ještě hlava pro natáčení.

 

Se svojí volbou na základě mých kritérií jsem spokojená a za sebe stativ můžu doporučit.

 

www.benro.cz

ALI HRDINOVÁ

CESTOVÁNÍ, FOTOGRAFIE, DESIGN

Veškerý grafický, textový a jiný obsah

či součást těchto stránek je předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona č. 121/2000 §11.

All of this graphic, text and as well as any part of this websites is subject of intellectual property law (Act Nr. 121/2000)

copyright Ali Hrdinová © 2018-19